2024. november 23. - Kelemen, Klementina, Kolumbán napja van.

Műköröm portál a Facebook-on:

Anyagkalauz rovat cikke

Szerző: Berki Erika
Publikálás: 2015.06.05 - 08:15

Így használd az ecseteid!

Annak ellenére, hogy ragacsos és színes (pigmentált) anyagokkal dolgozunk, a műkörmösök munkája nem feltétlenül kell, hogy kosszal járjon. Ehhez természetesen kiemelt figyelmet kell fordítani az eszközeink rendben tartására. Az alábbi cikkből most megismerhetsz néhány lényeges tudnivalót, ami nagy mértékben segítheti a tiszta, komfortos munkát.

A legfontosabb tény, hogy minden ecset addig tart, ameddig vigyázol rá.
Ez lehet zselés vagy porcelán, akril vagy bármilyen más nail art ecset. Ha nem jól avatod be, máris minimálisra csökkented le az ecseted élettartamát. Egy rosszul beavatott porcelán építő ecset ugyanis szinte azonnal megbosszulja a szakértelem hiányát.

Minden minőségi oktatást nyújtó továbbképzésen az oktató kitér az érintett anyagcsoporthoz tartozó ecset beavatására is, ezért ezt most itt külön nem taglaljuk, ez a cikk ugyanis inkább az ecsetek tisztán tartásáról és a helyes használatról szól.


A munka során fontos, hogy mindig vigyázzunk az ecsetünkre, óvakodjunk attól, hogy zselével összekenjük a nyelét, vagy liquid-del megáztassuk a fém befogószár feletti részt.
Nem tanácsos durván bánni az ecsetekkel, hiszen a nagy részük természetes szőrből készült, ami erőteljesebb mozdulatoknál akár deformálódhat is.
Akril festék használata esetén - különösen a One Move technikához kifejlesztett ecseteknél - nagyon gyakori jelenség az, hogy a munka gyors befejezése vagy időhiány miatt nem mossuk ki alaposan a festéket az ecset szőréből. Ilyenkor az akrilfesték beleül az ecset tövébe, a szőrök elkezdenek egymástól eltávolodni, s végül a jó minőségű ecsetünk szőre leginkább egy seprűhöz hasonlít majd, amivel természetesen már nem fogunk tudni szép és pontos mintákat festeni.
Feltétlenül kérjük meg az oktatónkat, hogy az érintett továbbképzés során mutassa meg az ecset helyes kimosásának a módszerét is. Az akrilfestéket ugyanis addig kell kimosni az ecsetből, amíg az látható foltot hagy a papírtörlőn. Fehér szín esetén persze már nem biztos, hogy látjuk a fehér festéket, ezért ilyenkor az ecsetmosó vizet célszerű figyelni. Ha látjuk a távozó pigmentállományt a mosóvízben, akkor az ecsetünk még nem tiszta.

Sose mossunk ecsetet koszos vízben, mert az árt az ecset szőrének, erre a célra használunk ecsetmosó folyadékot. A speciális folyadékkal könnyű a munka, mivel még az ecsetbe száradt akril és akvarell is eltávolítható vele.

A zselés ecseteinket viszont semmi esetre se mossuk Cleanser-ben, csak gyengéd mozdulattal töröljük ki belőle a zselét, majd tegyük rá a zárókupakot.
Figyeljünk arra, hogy a zselés ecsetet semmiképp ne érje fény, ugyanis azonnal beleköt az anyag, és így az ecset menthetetlenné válik.

A legkönnyebb dolgunk talán a porcelán ecsettel van, hiszen a munka befejeztével elég egy kicsit kiöblíteni tiszta liquid-ben, majd szép, óvatos mozdulatokkal formára törölni a szőrt. A porcelán ecseteket fektetve vagy kupakkal lefelé célszerű tárolni, hogy sokáig megőrizzék az állapotukat.

Az ecsetek tárolására szerezz be magadnak egy könnyen tisztán tartható (portalanító kefével tisztítható) ecsettartót, ami nemcsak ízléses, hanem praktikus is a mindennapi munkád során.



Ne feledd, a vendégeid a munkaeszközeid és a munkaterületed tisztasága alapján is megítélhetnek. Az apróságokból szinte azonnal kiderül, hogy mennyire vagy gondos, tiszta és odafigyelő műkörmös. Ha egy kicsit odafigyelsz, az ecseteid sokszorosan meghálálják a gondoskodást, mind a munka, mind az az anyagiak szempontjából.



 

B.E.

Kapcsolódó hozzászólások a cikkhez

Műköröm szaküzletek

Műköröm szaküzlet

Képzési naptár

mukorom.hu - Műkörmös képzési naptár