2024. november 25. - Katalin, Liza napja van.

Műköröm portál a Facebook-on:

Hírek, események rovat cikke

Forrás: műköröm.hu
Szerző: műköröm.hu
Publikálás: 2009.07.26 - 12:55

Kölykök a műkörmös asztal alól

Barát-e vagy ellenség a műkörmös szalonba vendéggel érkező kisgyerek? Bizonyára minden műkörmös, manikűrös és pedikűrös szembesült már azzal a ténnyel, hogy vendége váratlanul, édes, ám valójában báránybőrbe bújt kisördög gyermekével érkezett hozzánk. A szituáció könnyen átcsaphat konfliktus helyzetbe, ha kellő türelemmel és néhány apró, másoknál bevált trükkel nem kerekedünk felül a dolgon. Lássuk csak, mi az, amit ilyenkor megtehetünk?

E két szó, illetve fogalom különösen nehéz lehet azoknak a műköröm szakmában dolgozó kolléganőknek, akiknek még nincs gyerekük, ugyanis ekkor élettanilag sincsenek ráhangolódva a gyerekes szituációkra. Érthető, ha egy ilyen műköröm szakember azt mondja a telefonos bejelentkezéskor a vendégének, hogy "ne haragudj, sajnos még nem vagyok elég felkészült egy gyerekkel együtt érkező vendégre. A precíz munka érdekében nézzünk egy másik időpontot". Ez egyenes, őszinte elrendezése a dolognak, ám ez a fajta leszerelés is kétélű. Az érzékeny vendég esetleg többé nem minket keres, hanem az úgynevezett "gyerekbarát" műkörmöst. Ez egy kezdő műköröm szolgáltatónál, aki éppen a vendégeit ebben az időszakban édesgeti magához, negatív hatású lehet. Ettől függetlenül, ha a kliensünk ragaszkodik hozzánk (amiért nekünk kötelességünk hálásak lenni felé) akkor meg kell találnunk a köztes, legmegfelelőbb megoldást. Esetleg egy másik, gyerek nélküli időpontot, vagy elvállaljuk őt a vele érkező kicsivel együtt.

Vendéget, gyerekkel az ölében nem egyszerű feladat kiszolgálni, s nem is szerencsés eset. A kis izgő-mozgó csöppségek esetleg meglökhetik a kezünket, tehát ezt a helyzetet hacsak lehet, kerüljük, ugyanis komoly balesetveszélynek tesszük ki magunkat, a vendégünket és annak gyermekét egyaránt. Tehát a legjobb, ha a gyerkőcöt esetleg másik asztalnál, vagy a szőnyegen foglaljuk le.

Előrelátó anyukák erre az esetre hoznak magukkal a kicsinek enni-innivalót, esetleg játékot. Ám ugyanekkora az esélye, hogy mindezt el is felejtik.

Igazi nagy kihívás lesz számunkra, hogy miként tehetnénk a műköröm készítés alatti időt a gyerek számára is elviselhetőbbé.

Nem árt tehát, ha erre az esetre felszerelkezünk például egy zacskó keksszel, ropival. Tény, hogy ez morzsát hagy, de egyébként is minden vendég után szükség szerint takarítunk, portalanítunk. Jó, ha van egy műanyag poharunk, amiből a gyerek ihat, ám nem tudja összetörni.

Lehetőség szerint igen nagy hasznát vehetjük egy kicsi dobozba, szatyorba, tartóba beletett néhány játéknak is. Ez lehet rokon gyerek által kiszuperált kisautó, baba, plüss játék, bármi. A gyerek szívesen eljátszogat a számára ismeretlen játékkal akár egyfolytában fél óráig is. Figyeljünk azonban, hogy ezek között ne legyen olyan játék, amit a gyerkőc esetleg lenyelhet, vagy ne adj’ isten még hangot is kiad. A kissé terhesebb légkört nem jó, ha még egy víjjogó mentőautó, vagy beszélő baba is fokoz.

Remek elfoglaltság lehet egy színező könyv, vagy papírlap és pár színes cerka is. Azonban ne adjunk a gyereknek filctollat, mert azzal garantáltan telefirkálja saját magát, esetleg a bútorainkat is.

Egy műanyag, könnyen fertőtleníthető párszáz forintos gyerek wc ülőke kifejezetten a bajtól és  kellemetlenségtől ment meg bennünket! Elég kevés kicsi bír ki másfél – két órát úgy, hogy eszik, iszik és közben ne kellene neki pisilni. Mivel az anyuka keze ilyenkor erre az akcióra kifejezetten nem alkalmas, így ez a nemes feladat is ránk hárul majd. A gyerekek bizonyos életkorig nem tudnak felnőtt wc ülőkén biztonsággal megülni, úgyhogy a sikeres "pisi-projekt" érdekében készítsünk be egy ilyen szűkített ülő alkalmatosságot.

Egyre elterjedtebb manapság a televízió, illetve a dvd a szalonokban, műköröm stúdiókban. Ha abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy mi is ilyen helyen dolgozhatunk, akkor egy mesefilm lehet, hogy minden problémánkat megoldja a kicsiket illetőleg.

Soha ne adjunk azonban a gyerekek kezébe semmi olyan eszközt, tégelyt, üveget, amit munkaeszközként használunk, még üres állapotban sem! Tegyük a gyerek által elérhető szint fölé, vagy zárjuk el az anyagainkat, eszközeinket, a baleset elkerülése érdekében! Sose bízzunk abban, hogy a gyerek úgyse tudja lecsavarni, vagy eltörni azt a bizonyos dolgot, amit a kezébe vesz! A kicsik ugyanis hihetetlen dolgokra képesek egy szempillantás alatt! A szabadon lévő konnektorokat lássuk el biztonsági dugóval, az elektromos berendezéseinket pedig jó, ha eleve "gyerek-biztos" magasságban helyezzük el.

Mindezektől függetlenül természetesen nem kötelező a vendégünket a gyerekével együtt kiszolgálni. Ezt azonban időben közöljük, illetve adjuk tudtára mindenkinek, hogy kisgyerekkel érkező vendéget nem tudunk elvállalni. (Esetleg függesszük ki az üzletünkben egy erre utaló feliratot.)

A váratlan helyzeteken pedig ügyesen legyünk úrrá, a konfliktus helyzeteket kezeljük derűsen, felkészülten, humorral. Ha a vendégünk azt érzi, hogy nem csupán ő és a pénztárcája szívesen látott vendég, hanem a gyereke is, akkor hűségével bizonyosan honorálni fogja a türelmünket és leleményességünket.

 Berki Erika

Kapcsolódó hozzászólások a cikkhez

Műköröm szaküzletek

Műköröm szaküzlet

Képzési naptár

mukorom.hu - Műkörmös képzési naptár