2024. november 22. - Cecília, Filemon napja van.

Műköröm portál a Facebook-on:

Anyagkalauz rovat cikke

Forrás: műköröm.hu
Szerző: műköröm.hu
Publikálás: 2009.06.23 - 22:00

A MŰKÖRÖM ZSELÉK TITKAI

A műköröm zselék térnyerése a porcelánnal szemben A műköröm zselék tudománya a porcelánokénál jóval fiatalabb. Míg a porcelán műkörmök technikája több évtized alatt már kiforrott, addig az építő zseléket csupán kb. 10 éve kezdték el komolyan fejleszteni. A műköröm építő zselék a fejlesztés korai szakaszában könnyen felváltak, törtek, nagyon sok reszelési porral jártak, megsárgultak. Ma már ezeket a problémákat egyre jobban sikerül kiküszöbölni. A régi porcelánosokkal ellentétben, a frissen végzett műkörmösök jobban kedvelik a zselét, mivel az nem igényli a por-folyadék arány eltalálását (mivel előre be van keverve), és nincs az a kellemetlen szaghatása, mint a porcelán folyadéknak. Ma már sikerült kifejleszteni olyan műköröm zseléket, amik jól tapadnak, nem sárgulnak, nem törnek, nem porolnak annyira. Egy nehéz probléma volt még a műköröm zselé fejlesztések során az égetés problémája az UV lámpában. 2009 tavaszán kifejlesztésre került egy olyan műköröm zselé is, ami nem éget a lámpában, és amellett annyira jól kontrollálhatóan teríthető, hogy szinte magától a helyére kerül az anyag.

Műköröm zselé - Titok

Mit tudjon egy építő zselé?
Az építő zselék optimális esetben nem túl lágyak, de nem is túl sűrűk. Ha nem elég sűrű az építő zselé, akkor könnyen elfolyik az oldalsó bőrredőkhöz és a C-ív lelapul, ez a bőrredőknél felváláshoz, a stresszpontnál töréshez vezethet. Mint tudjuk, nyáron a zselék a melegben még jobban belágyulnak, így ez lágy zseléknél még több problémát okozhat. A túl sűrű építő zselék problémája pedig az, hogy az ecsetre felvételkor, vagy a körömre lehelyezéskor könnyen légbuborék keletkezhet bennük, ami esztétikailag is zavaró, de a köröm erősségét is csökkenti. Amellett a sűrű zseléket nehezebb az ecsettel a megfelelő helyre terelni, könnyebben képződik az oldalsó bőrredők mellett egy peremük, ami felválást okozhat. Mára sok profi megtanult sűrűbb anyaggal dolgozni. Lágy zselékkel régebben két-három rétegben (rétegezve) építették fel a körmöket, ma már ez ritkább.
A legújabb generációs zselé pedig közepes sűrűsége ellenére sem folyik, és kevésbé függ a sűrűsége a környezet hőmérsékletétől.

Az építő zseléknél felmerül még az egyfázisú/többfázisú zselék kérdésköre. Ma már elavultnak tekinthetőek a többfázisú zselék, ahol külön alapozó zselé szükséges ahhoz, hogy az építő zselé megfelelő tapadását biztosítani tudjuk.

Másik kérdéskör a savas ill. nem savas építő zselék problematikája. A jó minőségű, korszerű építő zselékbe már nem tesznek savat, hogy a tapadást növeljék. Nincs is rá szükség, de ha mégis felbukkanna egy-egy problémás körmű vendég (nedves-izzadt-nyirkos tapintású tenyérrel, átnedvesedett körmökkel), akkor náluk az előkészítésnél egyszerűen bevethetjük a jó öreg klasszikus savas primert is (Nail Prep és a savmentes primer közötti lépésként).

Az építő zselék színe főként átlátszó, de a körömnek enyhe pírt adó átlátszó rózsaszínek is divatosak. A színes építő zseléket ritkán használják, egy kivételtől eltekintve: kb. másfél éve jelent meg a körömágy-színű, nem átlátszó, körömágy hosszabbító (Cover Pink) építő zselé. Ma már a hosszú körömágyú vendégeknek is gyakran készül - tovább kecsesítő - körömágy hosszabbítás; ahogyan a magas nők is hordanak magas sarkú cipőt. A körömágy hosszabbító zselé használatának új trendje Nyugat-Európában, hogy a mosolyvonal felett csak egészen röviden húzzák fel a Cover Pink anyagot (kb. 1/3-nyi felületen), éppen csak annyira, hogy a következő töltésig biztosan takarja a saját köröm mosolyvonalát. Így a hátsó bőrredőknél csak átlátszó anyag van, ami a lenövést kevésbé láttatja.

Válasszunk minőségi zseléket

Minőségi műköröm zselé - TitaniumSokféle minőségű zselé kapható a műköröm márkák világában: némelyikük igényes, kicsit drágább összetevőkből készül; mások viszont az egészen alacsony árakat célozzák meg, az összetevőkön spórolva. Aki utóbbiakat használja, sokat kockáztat: a minőségi problémák miatt folytonosan magyarázkodni kényszerül, vagy vendégeket veszíthet el; lassabban, nehézkesebben, nagy időveszteséggel tud dolgozni; netán megégeti a vendég körmét, vagy irritálja annak bőrét. A kész köröm pedig egy rossz minőségű díszítő anyaggal feldíszítve akár „ciki” is lehet a vendégnek és körmösnek egyaránt.
A nagyon olcsó alapanyag gyanús; és ha utánaszámolunk, hogy átlag 1gramm zselén, ami 10 köröm elkészítéséhez kell, mennyit spórolunk: kiderül, hogy vendégenként csupán néhány tíz forintot nyertünk, ugyanakkor több tízezret veszíthetünk egy-egy vendég elmaradásával.
A túl drága zselé viszont már nem feltétlenül jelent jobbat is. Érdemes az úgynevezett ár/érték arányra figyelni: válasszunk közepes áron magas minőséget.


Színes dekor zselék: a tiszta színek tudománya
Műköröm zseléA minőségi színes zseléknek is van titka. A színes zselék hordozózseléből és festék-pigmentekből állnak. A színes zselék titka már a hordozózselénél kezdődik. Az igazi, csúcsminőségű színes zselék, amik nagyon jól fednek, és mégis meg tudnak kötni, olyan hordozózselével rendelkeznek, amelyik már nagyon kis UV fény hatásra is erősen köt; ez alapfeltétele annak, hogy az erős színhez szükséges rengeteg festékanyagot – pigmentációt – bele tudják keverni, és mégis átkössön. Dekorszínek azok a színek, amelyek nem tartalmaznak csillámot, nagyon jól fednek és jó márka-választás esetén nagyon élénkek a színeik. A hófehér színes zselé kihagyhatatlan a francia felületi körmökhöz, és láss csodát –intenzív fehérsége ellenére- három perc alatt keményre köthet, ha jó a minősége. Ugyanezt megteszi a fekete is, illetve akár a többi élénk, erős szín, amelyekkel olyan határozott és szét nem folyó, húsos vonalakat húzhatunk, hogy ezekre a zselékre 2008-ban egy új díszítési technika is alapult: a kész műköröm fényzselével lefedett tetején 3D hatású, határozott, jól átkötő, kidomborodó élénk minták készülhetnek. A jó zselé-márkák másik erénye, hogy minden évszakban az adott időszak divatszínei megjelennek a színes-zselé választékban is.

Színes brill zselé titok
A másik titkot a színes zseléknél az ún. brilliant zselék hordozzák. Ezeknek a zseléknek megint másfajta hordozó anyaguk van, a beléjük kerülő csillám szemcsék pedig különleges eljárással kerülnek őrlésre, és ezek különleges kombinációja kerül az anyagba. Ezekkel a zselékkel olyan díszítéseket lehet készíteni építő zselé rétegek közé, amilyeneket egyetlen más anyaggal sem: nem másznak el az ecset szőre alatt, jól fednek és intenzíven csillognak.

Színes zselé fejlődési irányok
Egy nemrégiben megjelent új színes zselés csillám hatás az úgynevezett hókristály hatás, ami egy nagyon finom gyöngyházfehéres bársonyos csillogást eredményez. A gyöngyházmetál színeket korábban az autók feláras fényezéseként tartották számon, ma már a műkörmökön is nagy divatnak örvendenek az ilyen színek. A legújabb hatások közt a foszforeszkáló színekkel sötétben bárhol – UV fény szüksége nélkül –világító körmöket kapunk. Az ún. sparkling hatás pedig a behűtött pezsgő finom gyöngyözését imitálja, persze élénk színekben. A nemrégiben megjelent csillámhatásokért a vendégek meg tudnak őrülni, és talán egy kicsit el is kényeztettük őket, mert már szinte elvárják, hogy mindig új, látványos dolgokkal lepjük meg őket. De miért is ne tennénk, ettől lesznek ők egyediek, trendik; boldogok... És persze visszatérő törzsvendégeink.

Jákob Zoltán

Jákob Zoltán
Az Elite Cosmetix-Crystal Nails alapítója

Kapcsolódó hozzászólások a cikkhez

Műköröm szaküzletek

Műköröm szaküzlet

Képzési naptár

mukorom.hu - Műkörmös képzési naptár